Dzień dobry!

Festiwal Opolski znowu łączy
Wiadomość dnia
Festiwal Opolski znowu łączy
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki

Od 31 maja do 2 czerwca w Opolu kolejna edycja festiwalu. Szczegółów jest coraz więcej. Ruszyła już sprzedaż biletów, a gwiazd, które wystąpią w Amfiteatrze Tysiąclecia będzie naprawdę dużo.

 

Poznaliśmy listę uczestników „Premier”, które zainagurują festiwal. Wystąpią: Alicja Szemplińska („Spokojnie Panowie”), Lanberry („Co ja robię tu”), Józefina & Skubas („Gdy jest brzydko”), Łukasz Drapała („Nie będziesz sama”), Piotr Cugowski („Cisza przed burzą”), Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil („Ławeczka”), Monika Lewczuk („Lekko”), Marcin Sójka („Dom z piasku”), Tatiana Okupnik („Wracam”), Jan Górka („No powiedz mi”) – laureat programu „The Voice of Poland”. Koncert poprowadzą: Paulina Chylewska, Kayah i Andrzej Piaseczny.

 

Na liście „Debiutów” są artyści, którzy wykonają piosenki Czesława Niemena (w tym roku 20. rocznica jego śmierci). Wystąpią: Klaudia Marzec, Zalia, Lou Lou Safran, Norbert Wronka, Iga Kozacka, Wojtek Stefanowski, Natalia Muianga, Dominika Dobrosielska (laureatka Szansy na Sukces – jesień 2023), Lina (laureatka konkursu Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu). Dziesiątego wykonawcę w koncercie „Debiuty” – zwycięzcę programu „Szansa na sukces. Opole 2024” – poznamy w niedzielę, 12 maja (emisja w TVP2 o godz.15:15).

 

Przypomnijmy, że obydwa koncerty przedzieli recital Michała Bajora. Gośćmi specjalnymi będą: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Kayah i Andrzej Piaseczny. Orkiestrę poprowadzi Zygmunt Kukla. – Będzie to jego jubileusz 50-lecia pracy scenicznej, a ponieważ jest on związany z Opolem, więc jesteśmy przekonani, że będzie to mocny akcent festiwalu – powiedział jego dyrektor artystyczny Wojciech Iwański.

 

Drugi wieczór rozpocznie koncert „Superjedynki”. Ideą koncertu jest uhonorowanie statuetkami SUPERJEDYNKI artystów niezłomnych, konsekwentnych i wytrwałych. Na scenie pojawią się legendarni wykonawcy i zespoły ze swoimi wielkimi przebojami. Wystąpią: Lady Pank, Wilki, Big Cyc, Bajm, Proletaryat, Kobranocka, Kasia Kowalska, Krzysztof Zalewski, Tomek Lipiński, Oddział Zamknięty, Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni. Prowadzącym będzie Marcin Daniec.

 

Po latach wróci do Opola „Kabareton”. Poprzez obecność Zenona Laskowika uhonorowani zostaną twórcy kabaretu TEJ, w szczególności Krzysztof Jaślar. Wystąpią Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Grupa MoCarta, Zenon Laskowik, Jerzy Kryszak, Zbigniew Zamachowski. Koncert poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

 

Niedziela będzie ostatnim dniem festiwalu. Zaplanowano wtedy koncert poświęcony autorowi tekstów piosenek Januszowi Kondratowiczowi, który wyreżyseruje właśnie Wojciech Iwański.

 

- Każdy z artystów pozostanie na scenie, przy specjalnie przygotowanych stolikach. W większości zaśpiewają w duetach lub solo. Koncert rozpocznie się od wielkiego sukcesu Kondratowicza, czyli piosenki wykonanej wtedy przez Irenę Santor „Powrócisz tu”, którą w 1966 roku nagrodzono w Opolu Grand Prix. Teraz zaśpiewa ją Kayah. Koncert zakończymy zespołowym „Tyle słońca w całym mieście”. Po drodze będzie mnóstwo znanych i lubianych piosenek w nowych aranżach Adama Sztaby i w nowych interpretacjach. Na przykład Staszek Sojka zaśpiewa piosenkę Klenczona - opowiada dyrektor artystyczny.

 

W tym roku na festiwalu nie wystąpi jego największa w historii gwiazda, czyli Maryla Rodowicz. Będzie za to na przykład bardzo lubiany Krzysztof Zalewski.

 

- Rzeczywiście w amfiteatrze zobaczymy także Zalewskiego, ale nie ma szans na Dawida Podsiadłę. On był w trzech moich telewizyjnych programach. Najważniejszy to oczywiście X Factor, który wygrał w 2012 roku. Dawida trudno namówić na udział w festiwalu. Każdy z branży to wie - mówi dyrektor.

 

Wśród wykonawców tego koncertu: Kayah, Mietek Szcześniak, Natalia Kukulska, Staszek Sojka, Roxie Węgiel, Piotr Cugowski, Damian Ukeje, Ewelina Flinta, Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Andrzej Lampert, Natalia Przybysz, Kasia Moś, Ania Rusowicz, Bovska, Krzysztof Zalewski, Ania Karwan, Alicja Majewska, Kasia Wilk, Marcin Wyrostek. Autorem wszystkich aranżacji i dyrygentem orkiestry będzie wspomniany Adam Sztaba, a wydarzenie poprowadzi Jacek Cygan.

 

Wojciech Iwański to także bardzo barwna postać. Dla niego będzie to pierwsze zawodowe spotkanie z festiwalem. Od lat robi programy rozrywkowe, wcześniej był dokumentalistą i to on zainspirował Jurka Owsiaka do stworzenia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

- Rzeczywiście tak było. W 1991 roku nakręciłem film dokumentalny „Kolor serca” o pracy lekarzy i losach dzieci z wrodzonymi wadami serca. Poprosili mnie o to dwaj doktorzy: prof. Bohdan Maruszewski i Piotr Burczyński. Nawet nie mieli na to pieniędzy, więc skrzyknąłem ekipę i wszyscy zgodzili się pracować bez honorarium. Początkowo film miał być puszczony w PLL Lot, ale koledzy z telewizji jak zobaczyli tę ośmiominutówkę, to kazali od razu „wrzucać” na antenę. I kiedyś zobaczył ten dokument właśnie Jurek. W programie radiowym „Brum” powiedział, że widział lekarzy, którzy bardzo dużo potrafią, ale brakuje im pieniędzy. I ludzie zaczęli spontanicznie przysyłać w kopertach pieniądze. A dwa lata temu wystąpiłem jako gość w pierwszej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wspomina.

 

Aktualnie artyści szlifują swoje utwory w Polskim Radiu, ćwicząc m.in. przy fortepianie. Dyrektor artystyczny zapowiedział, że tydzień przed festiwalem przyjeżdżają do Opola i już na miejscu w Amfiteatrze Tysiąclecia będą dopracowywać wszystkie szczegóły.

Wiadomość dnia Zobacz więcej